A Bécsi Münzkabinet a világ legnagyobb érmegyűjteményei közé tartozik. Három teremben tekinthetjük meg a tematikusan felépített kiállítást, amiből az utolsó teremben találhatjuk a Mária Teréziához kapcsolódó darabokat. Mária Terézia születésének 300. évfordulóját ünneplik idén Bécsben, ezért számos más múzeumban találkozhatunk a vele kapcsolatos kiállításokkal. Az érmegyűjteménynek helyt adó Kunsthistorisches a világ egyik legnagyobb gyűjteményével büszkélkedő múzeum, ami 1891-ben nyitotta meg kapuit. A 15 eurós belépő áráért az összes állandó és az időszakos kiállítások is látogathatók, továbbá a szomszédos Neuburgban berendezett Ephesos-gyűjtemény is megtekinthető. A múzeumcsoport további kiállításaihoz kombinált jegy váltható. A múzeum keddtől vasárnapig 18:00-ig van nyitva illetve csütörtöki napon 21:00 óráig, de az Éremkabinet 18:00-kor bezár.
Ebben a blogban csak az utolsó termet fogom bemutatni, ahol a Mária Terézia-kiállítás található. A kiállítás 2018. február 18-ig látható, a róla készült német nyelvű kiadvány megvásárolható a múzeum boltjában.
Verőtövek a külső folyosón elhelyezett vitrinben
A kiállítás alapos részletességgel mutatja be a Mária Teréziához kapcsolódó medálokat és érmeket. Vitrinekben sorakoznak pl. a koronázásokra kibocsájtott zsetonok, emlékérmék, az örökösödési háború emlékére készült veretek illetve családi eseményekre,házasságokra készült medálok, valamint bányász emlékérmek. Az érmék egyik oldala látható csak, az éremkabinetben mindössze két helyen láttam olyat, ahol mutatják az érem másik oldalát (az egyik egy tükörrel megoldott eljárás volt, míg egy görög érménél csak szimplán mellé helyeztek egy ugyanolyan érmét a hátlapjával).
A kiállítás középpontja egy Mária Terézia büszt alatt elhelyezett vitrin, amiben különböző Mária Terézia portrés arany medálokat láthatunk körben elhelyezve a készítés helyének megjelölésével
Mária Terézia arany medál 1757. Róma
Születési emlékérmek
Arany medálok Mária Terézia gyerekeinek házasságára, amikkel politikai szövetségek köttettek a hatalmak között
Mária Terézia 1741-es pozsonyi koronázására készült emlékérmék
Családfa ezüst érem II. József portréjával középen, körülötte tizenkét testvére portréjával, 1759.
Az örökösödési háborúban résztvevő egyéb európai nagyhatalmak érméi. Mária Teréziát nem mindenki fogadta el Habsburg örökösnek. Az örökösödési háborúkban vereséget szenvedett Bajoroszágtól, Szászországtól,Poroszországtól és Franciaországtól, elveszítette Sziléziát, Észak-Olaszországot. 1748-ban zárult az örökösödési háború az acheni békével
A harmadik sziléziai háború katonai sikereit megörökítő ezüst emlékérmék
Marsot ábrázoló emlékérem 1745. - Jean Dassier, Genf
Milánói obszervatórium arany emlékérem, 1779.
A nagyszombati egyetem Budára költöztetése arany emlékérem
Mária Terézia nagyméretű arany kegyérem 1743/65 - Matthaus Donner
Erdély hódolata ezüst emlékérem - Nagyszeben, 1741. - Josef Wellisch
II. József uralkodása kezdetének emlékére készült aranyérem, 1765. - Jacques Roettiers
Bányász emlékérmék, bal oldalon a selmecbányai bányászati akadémia jutaloméremmel
Végezetül pedig egy műtárgyat szeretnék bemutatni, ami ugyan nem az éremkabinet része, hanem a múzeumban található és kapcsolódik a bányászathoz, illetve Körmöcbányához, mivel itt készült 1764-ben: egy ásványba épített miniatűr bányászjelenet ezüst elemekkel, részben aranyozva.